Svijet je pred novom ekonomskom olujom, ozbiljno upozorenje stiglo je iz Međunarodnog monetarnog fonda. MMF prognoze temelji na padu svjetske ekonomije u cjelini, prvenstveno Sjedinjenih Američkih Država i Kine. Tome je doprinijela pandemija, inflacija, poremećaji u snabdijevanju na globalnom tržištu. Tom istom tržištu prijete i novi problemi, već vidljivepovećane cijene energije i politička kriza Rusije i Ukrajine, gdje energetika postaje glavno oružje. Kakva je sudbina BiH na nesigurnom globalnom tržištu?
Pojava pandemije kovida-19 inicirala je pad svjetske ekonomije, u prvom redu zbog prekida odnosa među ljudima, lancima snabdijevanja i prekidanjem proizvodnje. I tu nije kraj. Na sceni ostvarivanja političkih ciljeva. I to svako onim čim raspolaže. Neko naoružanjem, a neko moćnim oružjem energijom i energentima. To može biti veliki problem za mnoge zemlje, ali i za Bosnu i Hercegovinu. Posljedice prekida redovnog snabdijevanja energije, daleko skuplje, mogu biti katastrofalne, prenosi BHRT. Željko Rička, profesor ekonomije objašnjava:
"Bude li divljala cijena energenata padat će sve ove manje zemlje, padat će svi ti biznisi koji su zasnovani na značajnom utrošku energije. I danas imamo problem zagrijavanja Sarajeva i drugih koji koriste plin. Pazite, gospodarstvo će dugoročno gubiti svoje sposobnosti da proizvodi". Pandemija je pokosila svijet, zabrinjavajući su podaci iz MMF-a. Od toga da je dodatnih 70 milijuna ljudi zapalo u ekstremno siromaštvo, to toga da će rezultirati kumulativnom ekonomskom štetom - gotovo 14 milijardi dolara do 2024. godine. Poboljšanju situacije neće doprinijeti ni trenutne igre velikih sila, poput Rusije, iako ruskog plina ima dovoljno, ali ne i političkih razloga.
Komentari