Manchester City eliminirao PSG i izborio finale Lige prvaka

260 ABC portal 05.svibnja 2021. 08:00
LIGA PRVAKA

Manchester City je po prvi put u klupskoj povijesti u finalu Lige prvaka, u Istanbulu će se za titulu boriti s boljim iz sraza Chelseaja i Reala. Menadžer Josep Guardiola napokon se i s Građanima uspio plasirati u samu završnicu elitnog europskog natjecanja nakon što je s njima dvaput bio u četvrtfinalu, jednom u osmini finala te prošle sezone u polufinalu. Ujedno, ovo je Guardioli prvo finale Lige prvaka nakon 10 godina kad je drugi put trijumfirao s Barcelonom.

Paris Saint-Germain ove godine nije uspio ostvariti želje klupskih vlasnika, za razliku od prošle kad ih je aktualni menadžer Chelseaja Thomas Tuchel odveo u finale u kojem je bolji bio Bayern. Parižani su pod vodstvom njegovog nasljednika Mauricija Pochettina izgubili prvi ogled na Parku prinčeva (1:2), a u uzvratu na Etihadu nisu uspjeli nadoknaditi zaostatak.

Ozljeda mišića lista Kyliana Mbappea, jednog od najboljih svjetskih napadača, ipak nije bila bezazlena. Mladi je Francuz dan prije susreta trenirao individualno te nije bio spreman za punu minutažu. Nije ni ulazio u igru, a njegovu je poziciju u vrhu napada Parižana zauzeo povratnik Icardi. Nema sumnje da je to bio velik hendikep za goste uoči početka velike utakmice u Manchesteru. Na lijevi bok obrane vratio se Diallo, suspendiranog Gueyea zamijenio je Herrera. Kod domaćina dvije promjene u odnosu na početni sastav iz prvog polufinalnog ogleda, Zinčenko i Fernandinho ušli su umjesto Cancela i Rodrija.

Uoči utakmice u Manchesteru je pala tuča i učinila travnjak težim za kontrolu lopte. PSG je pritisnuo u početnim minutama, ali su Građani vrlo rano povećali ukupnu prednost na dva pogotka.

Igrala se tek 11. minuta kad je Ederson sjajnom loptom pronašao Zinčenka koji je izbjegao zaleđe, sjurio se prema gostujućim vratima i uposlio De Bruynea čiji je udarac blokirao Florenzi. Međutim, lopta se odbila do Riyada Mahreza koji je iz blizine iskosa matirao Navasa. Sjajan kontranapad za Cityjevo vodstvo.

Pokušali su uzvratiti gosti iz Francuske pet minuta kasnije. Di Maria je ubacio s lijeve strane, a kapetan Marquinhos je glavom poslao loptu u gredu. Veliku je priliku u 19. minuti propustio Di Maria nakon pogreške Edersona i Silve koji su nastojali brzo odigrati na svojoj polovici, Argentinac je tukao malo pokraj lijeve vratnice.

City je bio vrlo kompaktan ofenzivno i defenzivno, dok je PSG momčad koja ipak više ovisi o svojim pojedincima ekstra-kvalitete. Icardi je u prvom dijelu bio praktički nevidljiv, ni Neymar se nije isticao.

De Bruyne je nakon pola sata igre s 20 metara tukao pored gola, na drugoj strani Herrera je s 15 metara ponovio isti scenarij. U nadoknadi prvog dijela još jednom je zaprijetio Mahrez, obranio je Navas.

U nastavku je pao pljusak koji je donio nove probleme nogometašima, no barem je s travnjaka nestao led. PSG je imao posjed, dolazio je do nekih situacija koje su mirisale na opasnost, ali uvijek bi se Cityjeva obrana našla na pravome mjestu. Blokirali su Građani na vrijeme sve pokušaje Neymara i suigrača, da bi u 63. minuti povećali prednost iz protuudara nakon Pochettinove dvostruke izmjene.

Sjajni De Bruyne je uposlio Fodena koji je s lijeve strane ubacio na drugu vratnicu, a PSG-ova je obrana zaboravila na Mahreza koji se novim pogotkom prometnuo u apsolutnog junaka finala.

Ubrzo su Parižani još jednom podsjetili na svoju mentalnu nestabilnost, Di Maria je u 69. minuti dobio izravni crveni karton zbog gaženja Fernandinha izvan granica igrališta i nakon toga je bilo jasno da je neki veliki povratak nemoguć.

Do kraja je dvije fine prilike za povećanje vodstva imao mladi Foden, u 77. je pogodio vratnicu, tri minute kasnije udarac mu je obranio Navas. I to je bilo to, City je do kraja sačuvao prednost te je uslijedilo veliko i zasluženo slavlje...