Kako bi se broj osoba koje nakon 65. godine ovise o humanitarnoj pomoći i socijalnoj naknadi sveo na minimum, u FBiH moguće je da osoba sama sebi uplati staž
Pokazatelji u BiH upućuju na to da svaki treći zaposlenik radi "na crno". Angažiranje takvih radnika najčešće je prisutno u manjim poduzećima u oblasti ugostiteljstva i turizma, trgovine, eksploatacije i prerade drva te u uslužnim djelatnostima, piše Večernji list BiH.
Dakle, poslodavci u BiH ne uplaćuju doprinose za čak 240.000 zaposlenih koji nisu prijavljeni na obvezno osiguranje. Veliki broj njih tako egzistira već godinama. Radnog iskustva im ne nedostaje. Neki ga imaju pet, neki 10, 15, pa i 20 godina, međutim, uplaćenog staža nemaju ni dana. Za državu, zavode za mirovinsko osiguranje oni su tijekom cijelog tog razdoblja nezaposlene osobe i nemaju pravo navršetkom 65. godine na ostvarenje mirovine. Mnogi od njih tako dočekaju godine kada njihovi susjedi, prijatelji…, koji su regularno zaposleni i uplaćuju im se doprinosi, već razmišljaju o mirovini koju oni ne mogu ostvariti te prestankom rada postaju socijalni slučajevi. Kako bi se broj osoba koje nakon 65. godine ovise o humanitarnoj pomoći i socijalnoj naknadi sveo na minimum, u FBiH moguće je da osoba sama sebi uplati staž.
Kako su objasnili iz Zavoda MIO, iznos dobrovoljnog osiguranja u 2022. iznosi 259,93 KM mjesečno. To osiguranje regulira se u Zavodu MIO sklapanjem ugovora i uplaćuje se mjesečno.
- Dobrovoljno osiguranje može uplaćivati svaka osoba starija od 15 i mlađa od 65 godina, a koja ima prebivalište u FBiH i koja nije u obveznom osiguranju, odnosno nije u radnom odnosu - naveli su iz Zavoda MIO.
Komentari