Državni Zakon o sukobu interesa izmijenjen je 2013. godine, a Komisija za odlučivanje o sukobu interesa počela je s radom dvije godine kasnije.
Zakon je izmijenjen po mjeri i interesima političara, pa je tako i sastavljena Komisija – članovi su profesionalni političari. U vjetar su otišla upozorenja iz Europske unije da je novim zakonskim odredbama blokirano utvrđivanje sukoba interesa jer to treba da rade političari, a jedan na drugog neće udariti niti se međusobno zamjerati. Navodi Dnevni list.
Namjerni slučaj
Nakon što je Parlament BiH oduzeo nadležnost Središnjem izbornom povjerenstvu da utvrđuje postojanje sukoba interesa i kažnjava one koji su u njega zagazili, formirana je Komisija od devet članova od kojih je šest državnih parlamentaraca.
Iz Parlamenta BiH su izabrani Jasmin Emrić, Bariša Čolak, Đorđo Krčmar, Borjana Krišto, Sredoje Nović, Safet Softić, a po funkciji tu su i direktor državne Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije Hazim Šabotić i njegova dva zamjenika Dragan Anđelić i Dragan Slipac.
Emrić je predsjednik, a Čolak zamjenik predsjednika. Posljednja sjednica Komisije nije održana jer nije bilo kvoruma. Inače, članovi Komisije dobivaju mjesečno po 500 maraka na ime naknade za rad.
Da su političari sve uradili kako bi zaštitili svoje interese, svjedoči i to što izmijenjeni Zakon ne predviđa oduzimanje mandata niti zabranu kandidiranja na izborima zbog sukoba interesa. Emrić sada poručuje da se zakonska legislativa mora mijenjati.
Komentari