Hercegovačkim pčelarima stigao vrijedan stroj za prešanje voska

849 ABC portal 17.travnja 2019. 13:00
U ČAPLJINI

Hercegovački pčelari više neće morati ići u Trebinje kako bi izvršili prešanje voska. Od sada to mogu učiniti i u Čapljini, gdje je u srijedu upriličena svečanost otvaranja stroja za prešanje voska udruge pčelara “Pčela” kojeg su nabavili kroz projekt USAID/Sweden FARMA II. Upravo zbog toga što je projekt pomoglo Veleposlanstvo SAD u BiH,  događaju je nazočio Eric Nelson, veleposlanik SAD-a u BiH. ”Uspostavili smo dva projekta koje financiraju američka vlada zajedno sa švedskom vladom čime podržavamo male proizvođače. Drago nam je što možemo pomoći malim obiteljima i poslovnim subjektima da povećaju svoje prihode. Zaista mi je drago što sam ovdje, što osjećam da sam dobrodošao te je zaista lijepo vidjeti da je općinska admiracija sudjelovala zajedno s nama u ovom projektu”, rekao je Nelson za Bljesak.info.

Udruga pčelara “Pčela” iz Čapljine projekt je realizirala sredstvima USAID-a, ali i uz participaciju Grada Čapljine i ministarstva poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede Vlade HNŽ. ”Jako važan dan je danas za sve nas, a posebno za sve članove naše Udruge 'Pčela'. Čak 110 ljudi okupilo se u tu udrugu, a ovo danas je plod ovoga što mi zadnjih par godina radimo. Pprije svega na ukrupnjavanje tih ljudi koji su veoma često hodali od vrata do vrata pokušavali nešto napraviti, a danas imamo 110 ljudi udruženih i to je sigurno jedna snaga u svakom pogledu. Njihov ključni problem bio je ovaj stroj zbog kojeg smo se okupili. Potrošili su velike novce za to pa smo se odlučili i kupiti stroj, ali svakako bilo je potrebno naći adekvatan objekt gdje će se taj stroj smjestiti i ne samo to, već i mnoge druge aktivnosti koje će naši pčelari morati raditi. 

Zahvaljujući sinergiji USAID-a, županijskog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva i lokalne zajednice, svjedočimo ovom svečanom otvaranju i zbilja jednom velikom koraku za naše pčelare. Mi smo kao lokalna zajednica sudjelovali u ovom projektu i financijski, ali i na drugi način. Prije svega dali smo na korištenje ove prostorije, kao i priključke na infrastrukturu. Ja u ime pčelara i u ime lokalne zajednice zahvaljujem svima koji su sudjelovali u ovom projektu”, rekao je prvi čovjek Čapljine Smiljan Vidić. Predsjednik udruge ”Pčela” Slaven Cvitanović kazao je kako je vosak jako važna supstanca u košnicama. ”Vosak je jako važna supstanca u našim košnicama pored matice koja je srce košnice. Kvalitetan vosak je jako bitan. U krugu od 100 kilometara odavde mi nismo mogli izvršiti tu uslugu.

Jedino su Grude i Trebinje bili ti koji su imali vosak. Kada smo htjeli nabavljati ovaj stroj nismo išli ka tome da zarađujemo neki prihod od toga, već da naši članovi imaju kvalitetnu sirovinu koja će im popraviti rezultate njihovog rada. Krajem 2017. godine aplicirali smo na USAID-a te smo uz financiranje morali osigurati još 50% naših izvora financiranja, tako da ovom prilikom se želim zahvaliti gradonačelniku Čapljine Smiljanu VIdiću koji nam je dao prostor na korištenje i 10.000 KM za grube građevinske radove i čišćenje terena. Osim gradonačelnika, naš sufinancijer je bio i županijski ministar Donko Jović koji je pomogao u izgradnji našeg objekta, financijski je izdvojeno čak 20.000 KM. Cijeli projekt u vrijednosti je 125.000 KM što je za jednu Udrugu pčelara respektabilno”, rekao je Cvitanović. 

Tagovi:

Komentari

EUR
EMU(EUR)

Jedinica: 1
Kupovni: 1,95583
Srednji: 1,95583
Prodajni: 1,95583

Jedinica: 100
Kupovni: 25,816334
Srednji: 25,881037
Prodajni: 25,94574

Jedinica: 1
Kupovni: 1,280733
Srednji: 1,283943
Prodajni: 1,287153

USD
SAD(USD)

Jedinica: 1
Kupovni: 1,738187
Srednji: 1,742543
Prodajni: 1,746899

Jedinica: 1
Kupovni: 1,836525
Srednji: 1,841128
Prodajni: 1,845731

Jedinica: 1
Kupovni: 2,164825
Srednji: 2,170251
Prodajni: 2,175677